RPG Resource: Click here for home page
 
 
Main Menu
 What's New
 Reviews
 Genre Resources
 Master System List
 Complete Product List
 Shared Campaigns
 General Resources
 Game Companies
 Journals
 Inspirations
 Board & other games
 Copyright Statement

Resources Archive
 Fundraising Efforts
 The ENnie Awards
 Game Design & GM Support
 News & Reviews Sites
 Free RPG Day
 International TableTop Day
 Special Promotions
 Free Stuff
 Publisher Support
 Artwork
 Maps & Floorplans
 Miniatures
 Music & Sound Effects
 Organisations

Search



ENnie 2013 Winners & Nominees

Gold Winner Silver Winner ENnies 2013 Nominees

Our work as Judges is done, and now voting is over too... so we all await the Awards evening at Gen Con to find out who won!

You can get at least some at Paizo or DriveThruRPG.

Best Adventure

  • Gold Winner:Pathfinder: Rise of the Runelords Anniversary Edition (Paizo Publishing)
  • Silver Winner:Achtung! Cthulhu - Three Kings (Chronicle City/Modiphius Entertainment)
  • Deadlands Reloaded: The Last Sons (Pinnacle Entertainment)
  • Enemy Within (Fantasy Flight Games)
  • The Zalozhniy Quartet (Pelgrane Press)

Best Aid/Accessory

  • Gold Winner: Night's Watch (Green Ronin)
  • Silver Winner:The Unspeakable Oath (Arc Dream Publishing)
  • All We Have Forgotten - Music for Ashen Stars (Pelgrane Press)
  • The One Ring Loremaster's Screen & Lake-town Sourcebook (Cubicle 7)
  • Protodimension Magazine Issue 13 (Kinstaff Media LLC)

Best Art, Cover

  • Gold Winner: Iron Kingdoms (Privateer Press)
  • Silver Winner: NPC Codex (Paizo Publishing)
  • Champions Complete (Hero Games)
  • The Magnificent Joop van Ooms (Lamentations of the Flame Princess)
  • The Whole Hole Volume 01: Keister Island (Mutha Oith Creations)

Best Art, Interior

  • Gold Winner: Shadows of Esteren Book 1 (Agate Editions)
  • Silver Winner: Ed Greenwood Presents Elminster's Forgotten Realms (Wizards of the Coast)
  • Night's Black Agents (Pelgrane Press)
  • Night's Watch (Green Ronin)
  • The Whole Hole Volume 01: Keister Island (Mutha Oith Creations)

Best Blog

  • Gold Winner: Gnome Stew
  • Silver Winner: The Illuminerdy
  • Nerd Trek
  • Triumph and Despair
  • The Rogue Warden

Best Cartography

  • Gold Winner: The Lands of Ice and Fire (Random House)
  • Silver Winner: Sprawl Sites: High Society and Low Life (Catalyst Game Labs)
  • Ancient Temple Interior (DramaScape)
  • Deep Blues: Nautilus (0One Games)
  • Drake Starship Map (Blackwyrm Games)

Best Electronic Book

  • Gold Winner: Deadlands Reloaded: The Last Sons (Pinnacle Entertainment)
  • Silver Winner: Hobomancer (Hex Games)
  • Curse the Darkness (Growling Door Games, Inc.)
  • Experimental Paradigm of Cinematic Horror (EPOCH) (Imaginary Empire)

Best Family Game

  • Gold Winner: Doctor Who: Adventures in Time & Space - 11th Doctor Edition (Cubicle 7)
  • Silver Winner: Hero Kids - Fantasy RPG (Hero Forge Games)
  • Mermaid Adventures (Third Eye Games)
  • Project Ninja Panda Taco (Jennisodes)
  • Wandering Monsters High School (Bold Pueblo Games)

Best Free Game

  • Gold Winner: Mazes and Perils RPG (WG Productions)
  • Silver Winner: Silent Memories (Morning Skye Studio)
  • Phantasm (2010) (End Transmission Games LLC)
  • Nights of the Crusades (Aetheric Dreams)
  • Throwigames Simple Roleplaying System (Throwigames)

Best Free Product

  • Gold Winner: Wayfinder #8 (Paizo Fans United)
  • Silver Winner: Battletech: A Time of War Quick-Start Rules/Shadowrun Quick-Start Rules (Catalyst Game Labs)
  • EPOCH: Road Trip (Imaginary Empire)
  • Fools Rush In (Privateer Press)
  • Night in the Seyvoth Manor (Darklight Interactive)

Best Game

  • Gold Winner: Iron Kingdoms (Privateer Press)
  • Silver Winner: Night's Black Agents (Pelgrane Press)
  • Astonishing Swordsmen and Sorcerers of Hyperborea (North Wind Adventures, LLC)
  • Broken Rooms (Greymalkin Designs, LLC)
  • Champions Complete (Hero Games)

Best Miniature

  • Gold Winner: Pathfinder Bestiary Box (Paizo Publishing)
  • Silver Winner: Pathfinder Battles: Shattered Star Gargantuan Blue Dragon (WizKid Games/NECA)
  • Dungeon Command: Blood of Gruumsh (Wizards of the Coast)
  • Freeblades: Black Rose Bandits (DGS Games)
  • Spot of Bother Set One: Royal Highland Guards (Okumart Games)

Best Monster/Adversary

  • Gold Winner: NPC Codex (Paizo Publishing)
  • Silver Winner: Inner Sea Bestiary (Paizo Publishing)
  • Champions Villains Vol. 3: Solo Villains (Hero Games)
  • DC Adventures Heroes & Villains Vol. 2 (Green Ronin)
  • Mutants and Masterminds Threat Report (Green Ronin)

Best Podcast

  • Gold Winner: TableTop: Dragon Age
  • Silver Winner: Haste: The Official Obsidian Portal Podcast
  • Atomic Array
  • Indie Talks
  • Transmissions from the Ninth World

Best Production Values

  • Gold Winner: Shadows of Esteren Book 1 (Agate Editions)
  • Silver Winner: Iron Kingdoms (Privateer Press)
  • Astonishing Swordsmen and Sorcerers of Hyperborea (North Wind Adventures, LLC)
  • Doctor Who: Adventures in Time & Space - 11th Doctor Edition (Cubicle 7)
  • Rimward (Posthuman Studios)

Best RPG Related Product

  • Gold Winner: Kobold Guide to Wordbuilding (Kobold Press)
  • Silver Winner: The Lands of Ice and Fire (Random House)
  • Edition Wars (Gamer Nations Studios)
  • Eighth Day Genesis: A Worldbuilding Codex for Writers and Creatives (Alliteration Ink)
  • The Express Diaries (Innsmouth House Press)

Best Rules

  • Gold Winner: Dungeon World (Sage Kobold Productions)
  • Silver Winner: Iron Kingdoms (Privateer Press)
  • Champions Complete (Hero Games)
  • Experimental Paradigm of Cinematic Horror (EPOCH) (Imaginary Empire)
  • Night's Black Agents (Pelgrane Press)

Best Setting

  • Gold Winner: Magnimar: City of Monuments (Paizo Publishing)
  • Silver Winner: Mythic Iceland (BRP/Chaosium)
  • Broken Rooms (Greymalkin Designs, LLC)
  • Menzoberranzen: City of Intrigue (Wizards of the Coast)
  • Midgard Campaign Setting (Kobold Press)

Best Software

  • Gold Winner: Roll20 (The Orr Group, LLC)
  • Silver Winner: The Crawler's Companion (Purple Sorcerer Games)
  • Cthulhu Mythos Encyclopedia (E-book Edition) (Arc Dream Publishing)
  • Dice & Dragons - 3D Dice Roller (simpleFun)
  • PCGen (PCGen)

Best Supplement

  • Gold Winner: Shadowrun 2050 (Catalyst Game Labs)
  • Silver Winner: Doctor Who: The Time Traveler's Companion (Cubicle 7)
  • Dark Roads & Golden Hells (Kobold Press)
  • Night's Watch (Green Ronin)
  • Menzoberranzen: City of Intrigue (Wizards of the Coast)

Best Website

  • Gold Winner: Gnome Stew
  • Silver Winner: The Escapist
  • Adventure-A-Week
  • Modus Operandi
  • See Page XX

Best Writing

  • Gold Winner: Kobold Guide to Worldbuilding (Kobold Press)
  • Silver Winner: Night's Black Agents (Pelgrane Press)
  • Doctor Who: The Time Traveler's Companion (Cubicle 7)
  • Never Unprepared: Guide to Session Prep (Engine Publishing)
  • Wolsung Steam Pulp Fantasy (Kuźnia Gier/Studio 2 Publishing)

Product of the Year

  • Gold Winner: NPC Codex (Paizo Publishing)
  • Silver Winner: Shadows of Esteren Book 1 (Agate Editions)
  • Astonishing Swordsmen and Sorcerers of Hyperborea (North Wind Adventures, LLC)
  • Broken Rooms (Greymalkin Designs, LLC)
  • Champions Complete (Hero Games)
  • Doctor Who: The Time Traveler's Companion (Cubicle 7)
  • Experimental Paradigm of Cinematic Horror (EPOCH) (Imaginary Empire)
  • Iron Kingdoms (Privateer Press)
  • Menzoberranzen: City of Intrigue (Wizards of the Coast)
  • Night's Black Agents (Pelgrane Press)

Fan's Choice for Best Publisher

  • Gold Winner: Paizo Publishing
  • Silver Winner: Goodman Games

Judge's Spotlight Awards

We decided to announce the Judge's Spotlight Awards before the ceremony this year... to ensure the winners are there to collect their awards! We have each chosen a product that appealed to us personally, but which did not receive any nominations.

  • Hooper: Leviathans (Catalyst Game Labs)
  • Matthew Muth: School Daze (Sand & Steam Productions)
  • Jakud Nowosad: Deniable Asset (Random Encounters)
  • Megan Robertson: Killshot: Director's Cut (Broken Ruler Games)
  • Kurt Wiegel: Eldritch Skies (Battlefield Press, Inc.)

And the Judges for 2014 are: -

  • Hooper
  • Jakub Nowosad
  • Kayra Keri Kupcu
  • Kurt Wiegel
  • Stacy Muth
  • Complete list of submissions - yes, of course I read them all!

    Page last updated: 23 August 2013